2015. február 26., csütörtök

A tett halála a töketlenkedés



Tudod, mit látok mostanában magam körül, a képzők körében? A hosszú, zord tél elmúlóban. Ahogy szoktam mondani, nem kell kitennem a lábam a lakásból, hogy tudjam, mi történik a felnőttképzésben. Az e-mailek és ami bennük van, pontos képet festenek.

Azt látom, hogy mostanra esett le a képzők nagy részének, hogy a felnőttképzési rendszer mindörökre megváltozott. A változásra készek, a gyorsak már bőven elkezdtek tevékenykedni. Akár a felnőttképzési törvényen belül, akár azon kívül akarnak képzéseket csinálni.

Akár most kezded a felnőttképzést, akár most gondolkozol a hogyan tovább-on, a Nike régi szlogenjét magyarítva: csak vágj bele! Csináld!

Akár az engedélyezett, akár a szabadpiaci képzések világa vonz, csináld! Kezdj bele! A cselekedet felülírja a döntésképtelen toporgást.
Igen, előfordulhat, hogy rosszul döntesz. Igen, lehet, hogy a cselekedetedből kudarc lesz, vagy nem akkora siker, mint gondoltad. Na és? Majd tanulsz belőle és továbbmész. Bölcsebben és tapasztaltabban. A tapasztalat pedig, mint köztudott, a jó kezekben vagyont ér. 

Gyűrd fel a ruhaujjat és kezd bele! Vágj bele! Bármi is legyen az, amibe bele akarsz vágni. Lehet akár otthon egy kis rendet rakás, takarítás. Hoppá, ez az én hobbim. Zsolt szerint a lakás bármely pontjából elő tudok varázsolni egy flakont, hogy a tartalmával valamit megtisztítsak. A takarítást már nem is takarításnak hívom, hanem térápolásnak. Egy ápolt, rendezett térben, ahol a mindennapjaidat töltöd, áramlanak a gondolatok. Ja, de most nem erről akartam írni. Hanem a képzésekről.

Bármit is tervezel a felnőttképzésben, vágj bele! :-)



Pásztor Eszter

2015. február 19., csütörtök

Az egyik tévhit a felnőttképzési engedéllyel kapcsolatban



Rengeteg közkeletű tévhit van a felnőttképzési engedéllyel kapcsolatban.
Az egyik ilyen tévhit, hogy az engedély megszerzése tele van leküzdhetetlen akadályokkal.

Igenis ki lehet kerülni a buktatókat!

Hogyan? Megtudhatod innen, klikk ide. 

Sok tanfolyamot kívánok Neked,

Pásztor Eszter

2015. február 12., csütörtök

Sushi



Tudod, mit jelent a blansírozás? Hallottál a hidzsikiről? Ettél már rántott tofut?
Mikor voltál utoljára tréningen, workshop-on, tanfolyamon, képzésen?
Én a múlt héten két tréningen is voltam. Az egyik egy sushi workshop volt. A másik legyen titok. :-)
Ma a sushi workshop-ról írok.

A workshop üdítő és pompás volt. Maki Stevenson tartotta és olyan sushikat csináltunk, amelyeket itthon étteremben nem lehet kapni. 5 féle sushi volt, tizenketten, 2-3-as csoportokban csináltuk a sushikat. Az elején Maki bemutatta a hozzávalókat, mesélt kicsit a sushi hátteréről és a japán kultúráról, majd utána nekiláttunk a főzésnek.
Még az elején, amikor Maki bemutatta az aznapi sushikat, mondta, hogy az egyik, Inari sushi, azaz arany sushi, a legnehezebb mind közül. Azonnal gondoltam, na, ezt akarom csinálni. Tőlem függetlenül Zsolt is így gondolta.

Le is stipi-stopiztuk Zsolttal az Inari sushi-t. Mi csináltuk meg. Isteni lett. A többi sushi is finom lett. Mindenki ugye más fajta sushi-t csinált és közben Maki folyamatosan körözött a pult körül, segített, magyarázott és ha valahol karasztrófa készült készülődni, megakadályozta.
Maki olyan maximalista, amilyet ritkán látok. Ez nagy szó, mert maximalista, kontroll mániás családban nőttem fel. De Maki szerintem még anyámon is túltesz, bocsi anyu. :-) Ha csak egy kicsit nem az volt, ahogy annak lennie kell, Maki azonnal kivágta nagy jajgatások és dühös nézések közepette és újrakezdtük. Maki mindenkivel így tett, saját magával is. Az eredmény magáért beszélt, a nagy közös főzés után isteni volt a lakoma.

Miért írom le mindezt? Hogy egy kicsit megdöntsem azt a közkeletű tévhitet, hogy Magyarországon nem fizetnek magánemberek a tréningekért. Na igen, az átlagos, mindennapi dolgokért nem.

Maki workshopja 3 órás volt. 11 000 Ft-ba került/kopoltyú és 2 hónapra előre be kellett iratkoznom, kb. 1 hét alatt betelt a 12 fős csoport, 2 hónappal a workshop napja előtt.
Számoljunk. Tudod, mindig szoktam mondani, hogy számoljunk. 11 000 X 12 = 132 000. 3 órára. Ebből még egy kis bérleti díjat leszámolsz, plusz az anyagköltséget, mondjuk olyan 30 000 Ft-ot max., de akkor már nagyon jócskán rátettem a költségekre. És kijön 102 000 Ft. 3 órára. Nem olyan rossz pénz az.  Sőt. Mindezt Magyarországon, mindezt képzésért.
Érdemes átgondolni, mit oktatsz, kinek, mennyiért és milyen üzleti modellel. 


Sok tanfolyamot kívánok Neked,

Pásztor Eszter


2015. február 5., csütörtök

12 egy tucat kontra specialista, avagy a döntés előnye



"Jack of all trades, master of none." 
Minden szakma Jancsija, egyiknek sem mestere. 


"Pizzéria és hullaszállítás, kiváló minőségben, jutányos áron!" Ezek a cégek, rövidebb-hosszabb haldoklás után kimúlnak végelgyengülésben. Vagy ha piacon maradnak, akkor a kiváló minőség múlik ki náluk. Szép, lassan elvegetálgatnak. Mert az igazi kiváló minőség, jutányos áron sokáig nem megy, mert vagy frusztrálódik az eladó, vagy kiég, vagy csődbe megy, vagy ezek együttesen.

Mi az üzenet olyankor, amikor egy cég túl sok mindennel foglalkozik?
Katt ide a folytatásért.


Sok tanfolyamot kívánok Neked,

Pásztor Eszter

A felnőttképzés világáról még itt olvashatsz: 

Hogyan kezdj bele a felnőttképzésbe? 
Mit választasz?
A felnőttképzés és a lehetőségek